Kis tigrisek
2008.04.08. 15:16
Megérkezett Fanni kiselőadása
A KISTIGRISEK
HONGKONG, SZINGAPÚR, DÉL-KOREA ÉS TAJVAN
Az ázsiai csendes-óceáni régió nyelvi, kulturális, politikai, és vallás-filozófiai megosztottsága rendkívül nagy. A térségben azonban számos, a megosztottság ellenébe ható folyamat is zajlik, mint amilyen pl. a gazdasági és technikai fejlődés, valamint a hirtelen népességnövekedés. A gazdasági tevékenység olyan formái alakulnak ki, amelyek etnikai alapon szerveződnek. Ezek körében legnagyobb gazdasági erővel az anyaországon belül és kívül élő kínaiak együttműködése bír, amelynek alapján beszélhetünk az ún. nagy kínai gazdasági térség formálódásáról. Legkiemelkedőbb országai, melyeket összefoglaló néven kistigriseknek is neveznek, Hongkong, Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan. Az a közös bennük hogy az utóbbi évtizedekben hihetetlen fejlődéseken mentek keresztül. Romos tanyákból felhőkarcolók, csendes tengeröblökből forgalmas kikötők, óriási piacterek, multicégek, turisták és az az óriási lakosság, mely e nagy fejlődés következtében sokszorosára nőtt. A Kínai térség gazdasági hódítása a kistigrisek összefonódásával jött létre. olyan hálózatot alakítottak ki, mely a lehető legjobban erősíti a régiót.
Hongkong
Terület: 1104km2 Népsűrűség: 6294,65 fő/km2,Pénznem:hongkongi dollár, GDP: 254,2 milliárd dollár, GDP/ fő:37400 dollár, internetkód: .hk
Határai: D-en Guangdong, és a d-Kínai-tenger veszi körül a többi részét.
Szigetei: Lantau, Tsing Yi, Hong Kong sziget, Lamma, Soko, Cheung Chan, PO Toi, Group.
Története: 1842-től, az ópiumháborútól brit megszállás alatt állt, majd 1984-ben visszakerült Peking uralma alá, de a brit lobogót csak 1997. jún. 30-án vonták le és egy nappal később visszacsatolták a Kínai Népköztársasághoz, melynek ma legfejlettebb része.
A lakosság az elmúlt 60 év alatt megtizenkétszereződőtt (1945-ös 600 000 főről 2005-re 7 millióra nőtt). 95%-a kínai. Jelentősebb kisebbség a filippínó, az indonéz, a thai és az indiai. 30 000 amerikai, 20 000 kanadai, ausztrál, brit és 3000 német él még a városban.Beszélik az angol és kantoni nyelvet (a Tajvanon és Makaón is honos kínai nyelvjárásban). A lakosság többsége buddhista, illetve mintegy egy tizede keresztény, de elszórtan anglikánok és muzulmánok is vannak.
A gazdasági élet a kormányzattól függetlenül működik. Az alacsony adóterhet miatt sok nemzetközi vállalat itt rendezte be központját, amelynek köszönhetően az ország a nemzetközi pénzügyi és kereskedelmi élet egyik fellegvára lett. A magas GDP miatt Hongkong Kína leggazdagabb városa.
A jelentéktelen mezőgazdaságot a rizs- és zöldségtermesztés, valamint az állattenyésztés (baromfi, sertés, szarvasmarha) jellemzi. Legjelentősebb iparágai a villamosenergia-termelés és a cementgyártás. Könnyűiparát a szövet és ruházat készítése, elektronikus készülékek (rádió, televízió, számítástechnikai alkatrészek) gyártása, valamint órák, műanyagáruk és játékok előállítása képezi. Exporttermékek: ruházat, textíliák, cipő, elektromos készülékek, órák, játékok, műanyagok. Importtermékek: élelmiszerek, járművek, nyersanyagok, kőolajtermékek. Főbb kereskedelmi partnerek: Kína, Japán, Egyesült Államok, Tajvan, Dél-Korea, Szingapúr. Hongkong közlekedési hálózata fejlett. A vasúthálózat hossza 34 km, míg a közúthálózaté 1831 km.
Jelentősebb turista látványosságok: Állat- és növénykert, Kowloon park, Buddha-kolostor, Wong Tai Sin templom, Óceánpark, Disneyland
Szingapúr
Fővárosa: Szingapúr, Hivatalos nyelvei: angol, mandarin, maláj, tamil, Terület: 692 km2, Népsűrűség: 6389 fő/km2, GDP:124001 millió USD, GDP/fő: 28228 USD, Pénznem: szingapúri dollár
Természeti viszonyok: Az ország főszigetét északról a 900 méter-1,5 km széles Johori-szoros választja el Malajziától, vagyis a Maláj-félszigettől. A sziget déli részét a Malaka-szoros hullámai mossák, amelyben közel 60 kis sziget áll szingapúri fennhatóság alatt. A kis területű ország legnagyobb része síkság, és csak pár szigethegy emelkedik ki felszínén. Ezek közül a legmagasabb a Bukit Timah nevű domb 167 méterrel a tenger szintje felett. A sekély parti sáv feltöltésével a sziget területét folyamatosan növelik. Szingapúr területének már csak mindössze 5%-án burjánzik mind a mai napig a trópusi esőerdő a feltöltések miatt. Ennek kárpótlásaként hozták létre a város botanikus és állatkertjét, amely a világ egyik legszebbje a maga műfajában, trópusi gyűjteménye pedig páratlan. Saját vízforrása alig van, így a sziget egyetlen édesvíz készlete az esővíz, amelyet több víztározó gyűjt össze (Seletar, Murai, Pandan stb.).
Története: Egy herceg alapította a 3. sz-ban. Ebben az időben Tomaszeknek nevezték a Maláj-félsziget csücskén elhelyezkedő szigetet. Sokáig csak halászok és kalózok tanyáztak a kicsi kis kikötőben, melyet a 14. században a Majapahit Birodalom döntött meg. Ekkor Tomaszek egyre nagyobb várossá fejlődött, de még mindig nem tartozott a legfontosabb települések közé. Hamarosan a Sziámi Királyság tette rá a kezét a területre, majd a 15. század elején a Malakkai Szultanátus birtokába került. A következő évszázad a lassan fejlődő városka életében sorsdöntő volt. Először jelentek meg Szingapúr partjainál európai hajók. A megannyi gyarmatosító birodalom közül a britek emelkedtek ki győztesként és a városkát Szingapúrnak nevezték el. Amikor 1869-ben megnyitották a Szuezi-csatornát a matrózvilág egyik legismertebb kikötőjévé vált. II. világháborúban1942-ben japán csapatok elfoglalták Szingapúrt, de a háború elültével a sziget újra a britek birtokába került. 1946-ban önálló koronagyarmatként kezelték, majd 1959-ben önigazgatást nyert el és csatlakozott a Maláj Államszövetséghez. 1965. augusztus 9-én Szingapúr független állammá alakult,
Gazdasága: A stratégiai jelentőségű kikötője hamarosan a világ egyik legfejlettebb államává tette a várost. Ma már alig lehet elképzelni, hogy alig 100 évvel ezelőtt szemetes, cölöpházakkal teletűzdelt kis kikötő volt, hiszen ma központjában a leghatalmasabb bankok és társaságok felhőkarcolói állnak, modern sugárutakkal és üzletekkel. A világon az egyik legmagasabb egy főre jutó GDP-vel büszkélkedő kis államban szigorú törvények védik a környezetet, de súlyos büntetést szabhatnak ki arra, aki közterületen szemetel, köpköd, cigarettázik. Itt található a Föld legnagyobb olajfinomító-kapacitása. A világ leggazdagabb állama. Mezőgazdasága: főként kaucsukot, olajpálmát, dohány és gyümölcsöket termel az ültetvényeken. Ipara elsősorban ónkohászat és cementgyártásra épül.
Lakossága: A kínai származású szingapúriak alkotják a szigetállam lakosságának legnagyobb részét, mintegy 75.2%-át A többiek maláj, indiai, arab, zsidó, thai, japán és európai származásúak.
Fontosabb látnivalói: a gyarmati időket idéző Clarke Quay kikötő, melyet mára már zsúfolt kiülős éttermek és esti szórakozóhelyek alkotnak; a Lepkék Parkja, a Rovarok királysága, az Ócenárium és a Jurong madárpark.
Tajvan
Terület: 35980 km2, Főváros: Tajpej, Hivatalos nyelv: Mandarin, Népsűrűség:636 fő/ km2, GDP:629,8 millió dollár, GDP/fő: 27122 dollár, Pénznem: új tajvani dollár
Természeti viszonyok: Egy csendes-óceáni szigeten fekszik, Kína partjaitól kb. 200km-re délkeletre. A szigetet északról a K-kínai-tenger, keletről a Fülöp-tenger, délnyugatról a Dél-kínai-tenger határolja. Tajvan keleti része hegyvidék, mely a szigetnek kb. kétharmadát foglalja el, nyugat felé síkság terül el. Legmagasabb pontja a Ju San (3952 m.). Tajvan éghajlata trópusi-óceáni. Az esős évszak júniustól augusztusig tart. Előfordulnak hurrikánok és földrengések.
Története: Nem tudni, a kínaiak mikor fedezték fel Tajvant, elképzelhető, hogy már a 3. században, de a 17. századiholland hódításig a szigetet csak az őslakók lakták. 1662-ben a hollandokat kiűzték a szigetről és megalapult a Tungning Királyság, ami húsz évig állt fenn. Tajvan innentől a kínaiaké volt 1895-ig. Ekkor megalapították a Tajvani Köztársaságot. de nemsokára azonban a japánok elfoglalták, építkezésekbe fogtak a szigeten, kiépült az infrastruktúra, iskolákat alapítottak. A II. világháborút elveszítve a japánoknak meg kellett válniuk Tajvantól, ami kínai katonai megszállás alá került. Míg a kontinentális Kínában a győztes kommunista párt kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot, Tajvanon megmaradt a Kínai Köztársaság. Az állam gyorsan fejlődött, ma gazdaságilag a régió egyik vezető állama.
Gazdasága: Ásványkincsekben szegény sziget, mindössze rézből, kénből és azbesztből vannak kisebb készletei. Mezőgazdasága jelentéktelen, minden mezőgazdasági terméket importból fedez, melyek többsége a Fülöp-szigetekről illetve Kínából származik. Az országot víz- és atomerőművek látják el elektromos árammal. Ipara fejlett, mely a munkaigényes, kevés nyersanyagot igénylő ágazatokra (számítástechnikai ipar, elektronika) épül. Fontos még a hajógyártás, a kőolaj-finomítás és a vegyipar. Exportcikkek: gépek, elektronikai berendezések, fémek, textíliák, műanyagok, vegyipari termékek. Importcikkek: gépek, elektronikai berendezések, ásványi anyagok, kőolaj, mezőgazdasági termékek. Főbb kereskedelmi partnerek: Japán, Hongkong, USA, Kína, Dél-Korea. Fejlett közlekedési hálózatát 35 931 km hosszú közúthálózat és 1108 km hosszú vasúthálózat alkotja. Az országban 37 repülőtér található, melyek közül a legjelentősebb Tajpej és Kaohsziung repülőterei.
A népesség 98%-a kínai (melynek 84%-a tajvani, 14%-a "szárazföldi" kínai), 2%-a pedig a helyi 20 őslakos népcsoport tagja. A lakosság 59%-a taoista, 37%-a buddhista, 2%-a római katolikus, 2%-a pedig protestáns.
Fontosabb látnivaló: Tajvan egyik nevezetessége a Nemzeti Palotamúzeum, mely több mint 650 000 kínai bronz-, jade-, porcelánműtárgyból, festményből, kalligráfiából áll. A gyűjtemény olyan kiterjedt, hogy egyszerre csak kb. a századrészét szokták kiállítani.
Dél-Korea
Terület: 99274 km2, Népsűrűség: 488 fő/km2, Főváros: Szöul, Hivatalos nyelv: koreai, GDP: 1099 milliárd dollár, GDP/fő: 22543 dollár, Pénznem: dél-koreai won
Természeti viszonyok: A Japán- (Korea nem ismeri el ezt az elnevezést) és a Sárga-tenger között húzódó Koreai-félsziget déli részén fekvő ország nyugati és déli partvidéke tagolt, a partokat több ezer apró sziget övezi. A félsziget keletről és nyugat felé lejt, keleti és középső részén észak-déli irányban húzódó hegységek vannak. A két hegységet a Naktong folyó völgye választja el. Legmagasabb csúcsa az ország legnagyobb szigetén, a Csedzsu-szigeten emelkedik. A Sárga-tenger melléke dombvidék, illetve síkság.
Története: Az 1945-ig egységes Korea területén Kicsa király i. e. 1100 körül alapította az első dinasztiát. Ezt délen Három Han Birodalma váltotta fel i. e. 194-ben. Az egységes koreai állam i. sz. 668-ban jött létre, Csoszon néven. Az országban 1395-től egészen a japán megszállásig (1910) a Ri-dinasztia uralkodott. A japánok a második világháború idején rendőri diktatúrát vezettek be, és az ország gazdaságát katonai céljaik szolgálatába állították. 1945-ben az ország északi részét szovjet, a déli részét amerikai csapatok szállták meg, és a 38. szélességi kör mentén felosztották az országot. 1948. augusztus 15-én kikiáltották a Koreai Köztársaságot. A két Korea viszonya egyre jobban elmérgesedett, ami 1950-ben a Koreai háborúhoz vezetett. Az egyik fél győzelmével sem végződő háború az 1953-ban aláírt tűzszüneti egyezménnyel ért véget, a két Korea azonban technikailag 2007-ig háborúban állt egymással, de 2007-ben 57év után aláírta a békét a két koreai állam és megindult az első menetrendszerűen közlekedő vonat a két ország között.
Gazdasága: Az újonnan iparosodó országok első hullámához tartozik, a világ egyik sikergazdasága. Míg három évtizeddel ezelőtt az ország gazdasági fejlettsége a szegényebb afrikai, illetve ázsiai államok szintjén állt, addig jelenleg egy főre levetített GDP-értéke 20-szorosa Észak-Korea mutatójának. Földje ásványkincsekben szegény (kevés szén, színesfémek ércei). Energiaigényének egyharmadát atomerőművek fedezik. A szubtrópusi éghajlaton a mezőgazdaság fontosabb terményei a rizs, a gyapot, a szója, a burgonya és a dohány. Jelentős a halászat. Az ipar vezető ágazata az elektronika és elektrotechnika, a hajógyártás és az autógyártás. A feldolgozóipart a korszerű alapanyaggyártás képviseli (kohászat). Exporttermékek: elektronikai eszközök, gépek és berendezések, járművek, acél, hajó, textíliák, cipő, hal. Importtermékek: gépek, elektronikai eszközök, kőolaj, acél, járművek, textíliák, vetőmagok. Főbb kereskedelmi partnerek: USA, Japán, Kína, Hongkong, Tajvan, Szaúd-Arábia, Ausztrália. A kikötők száma 10. A legfontosabbak: Puszan, Incshon, Ulszan. Repülőterek száma: 69, melyből a legjelentősebb nemzetközi repülőterek: Szöul, Puszan, Csedzsu. Az ország vasúthálózatának hossza 6517 km. AZ ország közúthálózatának hossza 86 990 km, ebből 1570 km autópálya.
A népesség 98%-a koreai, 2%-a pedig tunguz, mongol vagy kínai. lakosság 49%-a keresztény, 47%-a buddhista, 3%-a konfuciánus, 1%-a pedig sámánista. Az országban a hivatalos nyelv a koreai (hangul), de beszélik még az angolt is. A kultúra nyelve a kínai, az üzleti a szomszédos érdekeltségek miatt gyakran (az angol mellett) a japán.
|