Ferences Gimnázium 10.a Honlapja
Ferences Gimnázium 10.a Honlapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
*-*-*-*-*

img251/5971/happy1yx8.jpg

 
Menü
 
*-/***\-*

img183/7254/happy3we5.jpg

 
Képek
 
/+++++\
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
-/***\-
 
Közlemények
Közlemények : Új-Zéland és Óceánia

Új-Zéland és Óceánia

  2008.01.30. 16:33

Ha valaki nem tudja letölteni...

 

Új-Zéland/New Zealand

Kép:

http://photohost.extra.hu/up/images/thumbs/thumb_1201708254.jpg

 2005

Terület:  268,680 km2 Elektromos  áram termelés  39.82 billió kW (2003) Lakosság:  4,115,771 Olaj termelés:  31740 hordó/nap (2003) Legmagasabb pont:  Aoraki-Mount Cook 3,754 m Földgáz termelés:  6.504 millió m3 (2001) Legalacsonyabb pont:  Csendes-Óceán 0 m Export:  22.21 billió $ (2005) Főváros:  Wellington Import:  24.57 billió $ (2005) Fizetőeszköz:  új-zéland-i dollár NZD GDP:  107 milliárd $ (2006) Nyelv:  angol, maori GDP növekedés :  1.5% (2006) Internetkód:  .nz GDP/fő:  26200 $ (2006) Közutak hossza:  92,382 km Infláció:  3% (2005) Vasutak hossza:  3,898 km Ipari növekedés:  0.8% (2005)
Természeti viszonyok: az Ausztrália keleti partvidékétől 1600-2000 km-re fekvő kettős sziget a földtörténeti kréta időszakáig összefüggött a kontinenssel, amelytől a Tasman-tenger választja el. A két nagy sziget mellett számos kisebb szigetből áll. Az Északi-sziget területe 114 597 négyzetkilométer, északi és déli részén síkságok vannak, legmagasabb pontja a gejzírekkel és hévforrásokkal övezett Ruapehu vulkán. A Déli-sziget területe 151 757 négyzetkilométer, nagy részét a Déli-Alpok átlagosan 2000 m fölé emelkedő vonulata uralja. Központi részén az ország legmagasabb csúcsa, a Mount  Cook 3497 m, a pleisztocén korszakban erősen eljegesedett, nyugati oldalán gleccserek ereszkednek le. Ettől keletre a Canterbury-síkság és dombság, délre a lösszel borított Déli-síkság terül el. A két nagy szigetet a 26 km széles Cook-szoros választja el egymástól. Éghajlata hűvös méréskelt, óceáni jellegű, a domborzat által erősen befolyásolt. Növényzetében sok az egyedül itt honos, bennszülött faj, amelyet azonban veszélyeztet a számos betelepített növény és állat. Az Északi-sziget természetes növényzete a szubtrópusi esőerdő, a partvonalat mangrovemocsarak szegélyezik. A Déli-sziget nyugati részén mérsékelt övi lomberdők nőnek,a keleti oldalon nagy kiterjedésű rétek és legelők vannak. Állatvilága az Australis faunabirodalom új-zélandi faunaterületét alkotja. Az ember számos emlőst és madarat betelepített, illetve behurcolt, amelyek miatt az ősi bennszülött fajok nagy része mára erősen veszélyeztetetté vált. A szárazföldi emlősök közül három denevérfaj őshonos és madárvilága is jellegzetes, például a kivi. Szárazföldi kígyó nincs. A húzóágazat az állattenyésztés a mely világviszonylatban is kiemelkedő, állománya elsőrangú. A főbb tenyésztett állatok juh, szarvasmarha, sertés és a ló. A földművelés csak a belföldi igényeket elégíti ki, az Északi-szigeten citrus és szőlőültetvények, a nagyvárosok körül pedig zöldségtermesztő gazdaságok alakultak ki. Az erdőkből évente kb. l8 millió köbméter fát termelnek ki. A partmenti vizeken pedig mintegy 600 ezer tonna halat fognak ki. Ipara: ásványkincsekben szegény, kevés arany, ezüst, feketekőszén, kőolaj és földgáz található. A villamos áram 80%-át vízierőművek, 7%-át pedig geotermikus erőművekben állítják elő. Az ipari üzemek nagy része a mezőgazdaság termékeit dolgozza fel, például gyapjú, tej és fa. Újabb iparágak a vegyipar, fémkohászat, hajóépítés, fa- és papíripar. Fő kiviteli cikkek a gyapjú, a bárányhús, sajt és tejtermékek.
Források: Midi Világatlasz, Magyar Nagylexikon.
ÓCEÁNIA
Fekvés
A Csendes-óceánban szétszórtan elhelyezkedő több ezer szigetből álló szigetvilág összefoglaló neve. A szigetek számát 3000-7500-ra becsülik és három nagy csoportra osztják:

Melanézia: Pápua Új-Guinea, Bismarck-szk., Salamon-szk., Új-Hebridák (Vanuatu), Új-Kaledónia, Fidzsi-szk.


Mikronézia: Északi-Mariana-szk., Guam, Karolina-szk., Wake, Marshall-szk., Gilbert-szk, Nauru, Ellice-szk. (Tuvalu).


Polinézia: Midway-szk., Hawaii-szk., Amerikai Csendes-óceáni-szigetek, Sor-szk., Cook-szk., Francia Polinézia (Társaság szk., Tuamotu-szk., Tubuai-szk.)
Természetföldrajz

A szigeteket kialakulásuk szerint három csoportba sorolhatjuk:


A kontinentális selfből kiemelkedő szigetek, amelyek vetődéssel kerültek a felszínre: Új-Guinea, Új-Zéland, Melanézia nagyobb szigetei.

Vulkáni eredetű szigetek, amelyek még napjainkban is keletkeznek, sok aktív tűzhányó működik ezeken a szigeteken.

Korallszigetek, amelyek korallpolipok által kiválasztott korallmészkőből állnak, alakjuk változatos, gyakoriak a gyűrű alakú atollok.

Történelmi háttér

Az óceániai szigetek benépesülése valószínűleg több hullámban zajlott, az első népcsoportok több tízezer éve, míg a legkésőbbiek az időszámításunk kezdete körüli időkben érkeztek. Egyes népcsoportok az ausztralidokhoz, mások a negridekhez, ismét mások a mongolidokhoz hasonlítanak.
Az európai felfedezők közül elsőként a spanyolok jutottak el Óceánia egyes szigeteire a XVI. században, majd a XVI. század végén és a XVII. században az angolok és a hollandok is megjelentek a területen. A szigetvilág kutatásában kiemelkedő szerepe volt James Cook kapitánynak, aki a 1769 és 1779 között három expedíciót vezetett Óceániában. A kutatók között később megjelentek a franciák és az oroszok is.
A XIX. században megindult Óceánia gyarmatosítása, amelyben elsősorban az angolok, franciák, németek és amerikaiak vettek részt.
Az 1960-as évektől Óceánia egyes szigetein is kibontakozott a függetlenségi mozgalom, aminek eredményeképpen több sziget (Szamoa, Nauru, Tonga, Fidzsi-szk., Pápua Új-Guinea, Tuvalu, Salamon-szk.) kivívta függetlenségét. Az északi szigetek jelentős része (Hawaii-szk., Midway-szk., Északi-Mariana-szk., Amerikai-Csendes-óceáni-szigetek, Wake, Guam) továbbra is az USA birtoka, amelyeken hadibázisokat hoztak létre, a déli szigetek egy része pedig Franciaország (Új-Kaledónia, Francia Polinézia, Wallis és Futuna), Új-Zéland (Cook-szk., Niue) és Nagy-Britannia (Pitcairn-szk.) kezében van.
 
Gazdaság

A szigetek legtöbbje szegény természeti erőforrásokban. A gazdaság fő ága a mezőgazdaság, amely többnyire az önellátást szolgálja és trópusi növényeket termel: édesburgonya, taró, jam, manióka, banán, szágópálma, kókuszdió. Az állattenyésztés elmaradott, főleg baromfikat tartanak a házak körül, és a halászat is az önellátást szolgálja. Néhány szigeten ültetvényes gazdálkodást folytatnak (Fidzsi-szk: cukornád, Szamoa, Új-Hebridák: kakaó, Tahiti: vanília), a termények java része exportra kerül.
A szigetek ásványkincsekben szegények, kivételt képez Új-Guinea és a Salamon-szk. rézbányászata, Új-Kaledónia nikkel- és krómtermelése, a Fidzsi-szigeteken bauxitot, Naurun foszfátot, az Új-Hebridákon mangánt bányásznak. Az ásványkincsek kivitelre kerülnek.

Melanézia

Fontosabb szigetcsoportjai

Új-Guinea: A Föld második legnagyobb szigete. Területe: 808.510 km˛. Ny-i fele Indonézia, a K-i Pápua Új-Guinea része. Gerincét Eurázsiai-láncok alkotják, sűrűn benőtt esőerdővel. Igen magasak: Mount Jaya 5030 m, Mount Wilhelm 4509 m. A hegyek előterében a folyók mocsárvidékeken folynak át. A partvidék mangrovés, előtte korall-gátakkal.
Admiralitás-szigetek: Legnagyobb tagja a Manus-sziget. Pápua Új-Guineához tartozik.
Bismarck-szigetek: Tenger alatti talapzaton, mintegy 200 sziget kb. 50.000 km˛ területen. A fontosabbak: Új-Pomeránia, Új-Mecklenburg- ma New Ireland, Új-Lauenburg, Új-Hannover.
Salamon-szigetek: 6 nagyobb és számos kisebb sziget együttese. A 6 nagy kb. 27.500 km˛ területű. A 2 leghíresebb Bougainville és Guadalcanal.
 Új-Hebridák: 12.200 km˛ területű vulkanikus szigetcsoport előbbitől D-re. Legnagyobb tagjai: Espiritu Sancto és Malakula. Mai neve Vanuatu.
Új-Kaledónia: 19.103 km˛ területű francia birtok előbbitől DNy-ra. A hosszúkás főszigetet a Pacifikus-hegységrendszer láncai alkotják.
Norfolk-szigetek: Mindössze 35 km˛-es sziget-pár (Napeai, Filip-sz.) az Új-Kaledónia és Új-Zealand közti Korall-tengeri hátságon. Ausztráliához tartozik.

Fiji-szigetek: Melanézia legkeletebbi szigetcsoportja. Területe kb. fél Dunántúl: 18.376 km˛.Vulkanikus hegyvidék, parti síkságokkal. Legnagyobb szigetei: Vanua Levu és Viti Levu.

Melanézia államai (6 ország)

* A statisztikai adatok forrása: CIA World Factbook 2008. (A statisztikákban főképp 2007. év közepi becsült adatokat adnak meg.)

táblázat:

http://kepup.ingyen.org/viewer.php?id=7889melaneziaallamai

 Mikronézia
 
Fontosabb szigetcsoportjai
É-i Mariana-szigetek: Felfedezőjük Magellán Ladrones (Tolvaj) szigteknek nevezte el a bennszülöttek ilyes hajlamai miatt. Mai nevük II. Fülöp spanyol király osztrák hercegnő – Mária-Anna – nyomán vált ismertté. A Japán D-i folytatásában fekvő Bonin-szigetek után 1000 km-es ívet alkotnak. Közülük 15 vulkáni eredetű. Összterületük 639 km˛. D-en Guam is közéjük sorolható, de ez nagyobb, egymaga 583 km˛, ami Mikronéziában tekintélyes méret. A szigetek előterében fekvő hasonnevű mélytengeri árok 11034 m-ével a legmélyebb a Földön.
Palau: Az indonéz Szunda-szigeteket köti össze a Mariannákkal 1000 km-es K-Ny-i ívvel, azaz inkább Eurázsiai, mintsem Pacifikus (É-D-ies) jelleggel. 109 szigetből áll, melyek Ny-on magasabb vulkánok, K-en alacsony atollok.
Karolina-szigetek: Névadójuk II. Károly spanyol király (Mária-Anna fia). 468, többnyire atoll sziget, 48 csoportba foglalva, 842 km˛-en. Ám a legfontosabb szigetek - Truk, Yap, Ponape – magasabb bazaltvulkánok. Ma a Mikronéz Föderációt alkotják.
Marshall-szigetek: Nevüket az őket 1788-ban felfedező angol hajóskapitányról kapták. Mind a 32 atoll, összesen 867 kis korall képződménnyel. É-i végükben van Wake, USA légibázis.
Gilbert-szigetek: Régebben már Polynéziához sorolták őket, mai nevük Kiribati. Ny-i végük Nauru szigete, Mikronézia és Polynézia határvidékén.
 
Mikronézia államai (7 ország)

* A statisztikai adatok forrása: CIA World Factbook 2008. (A statisztikákban főképp 2007. év közepi becsült adatokat adnak meg.)

táblázat:

http://kepup.ingyen.org/viewer.php?id=3356mikroneziaallamai

Polynézia
Neve nem véletlen, mert sok (több 10.000) szigete 25 természetes szigetcsoportot és 13 mai államot alkot.
Fontosabb szigetcsoportjai
Hawaii-szigetek: Felfedezőjük Cook kapitány Sandwich-szigeteknek nevezte őket. Ny-ról K-re fiatalodnak és növekszenek méretben. Egy tartós helyi magma-feláramlás (forró pont) és a Pacifikus kőzetlemez K-re mozdulása magyarázza létrejöttüket, és szerkezetüket. Őslakosai a kanakák. Ma már az USA tagállama, üdülőterülete, természetvédelmi területe (Mauna Kea, Mauna Loa, Kilaluea), növénynemesítő területe, OTEC erőműve, flottabázisa (Pearl Harbour) és a Ny-i folytatásában fekvő Midway-szk. révén légitámaszpontja. Főbb szigetei: Hawaii, Maui, Kahulauhe, Lanai, Molokai, Oahu (a Pearl-öböllel). A Mauna Kea 6000 m mély óceáni aljzatból emelkedik 4200 m fölé, azaz a Föld legnagyobb relatív magasságú (10 kmes) hegye.
Közép-Polinéziai Szporádok: Előbbitől D-re, az Egyenlítő által középen átszelve. Ma Sor-szk néven ismertek. A legtöbb korall-atoll, legnagyobb a kopár, vulkáni Karácsony-sziget.
Phönix-szigetek: Előbbitől Ny-ra, igen apró atollok sorozata.
Tokelau-szigetek: Igen apró korall-szigetek, előbbitől D-re.
Gilbert-szigetek: Ma Mikronéziához is sorolják őket, és a Ny-i szomszéd Banabát.
Ellice-szigetek: 9 atollja előbbitől D-re, Polynézia és Melanézia határvidékén fekszik.
Wallis-szigetek: Előbbitől Dk-re terülnek el. Már magas szigetek, korall-gátakkal, de népük nem melanéziai, mint a szomszédos Fijin, hanem polynéz.
Szamoa-szigetek: Egész Óceánia legkellemesebb klímájú területe. 4 nagy és sok kis szigetből állnak. Előbbiek – Szavaii, Upolu, Tutaila, Manua – vulkáni eredetűek. Valaha német és USA gyarmat volt itt. Előbbi szigetek ma önálló államot alkotnak, utóbbiak az USA társultjai.
Francia Polynézia: 5 szigetcsoport alkotja; Tubuai, Tahiti (Társaság-szk.), Tuamotu vagy Paumutu (Alacsony-szk.), Gambier-szk. és a Marquises (Márki) szigetek. Részben magsabb vulkáni, részben alacsony korall tagokból állnak. Különösen Tahiti és fővárosa Papetee híres szép bennszülött nőiről, üdülőiről. A 20. században a Mururoa korallzátonyok francia tenger alatti atomrobbantások színterei voltak, ezért élőviláguk jórészt kipusztult, bár bizonyos vízi patkányfajok még a radioaktív sugárzáshoz is alkalmazkodtak.
Pitcairn: Kis sziget előbbiek közelében. Brit fennhatóságú volt már Bounty-lázadás idején is (1789-ben).
Húsvét-sziget: Vulkáni eredetű elhagyatott sziget, rejtélyes óriási kőből faragott fejekkel. Ma Chile birtoka.
Gomez-sziget: Előbbitől is K-re, Polynézia és egész Óceánia itteni határvidékén. Nevét spanyol felfedezőjéről kapta.
Tonga-szigetek: Felfedezőjük, Cook Barátság(os)-szigeteknek nevezte el őket. Ny-részük – pl. Vavau, Haapai, Kotu – mély tengeri árok mentén kiemelkedő vulkánok sorozata. K-i rajuk kiemelkedett korallszirtekből áll.
Lord Howe-sziget: A melanéziai Norfolk-szigettől Ny-ra. Vulkáni eredetű, korallzátonyok övezik. Ausztráliához tartozik:
Új-Zealand és birtokai: É-i és D-i főszigeten kívül a hozzájuk közeli Catham, Bounty és Ellenlábas-szigetek, valamint az ÉK felé távolabb fekvő és a már a Társaság-szigetek szomszédságában fekvő Cook-szigetek tartoznak ide. Waterhouse kapitány, az Ellenlábas-szk. névadója elszámolta magát, mert e szigetek nem az angliai kezdő délkör Greenwich, hanem a normandiai Cherbourg város ellenlábas pontján fekszenek.
 

Polynézia államai (13 ország)

táblázat:

http://kepup.ingyen.org/viewer.php?id=1150polyneziaalllamai

 * A statisztikai adatok forrása: CIA World Factbook 2008. (A statisztikákban főképp 2007. év közepi becsült adatokat adnak meg.)
 

Ausztrália és Óceánia főbb adatai mindösszesen

táblázat:

http://kepup.ingyen.org/viewer.php?id=2422ausztraliaesoceaniaadatai

 
A statisztikai adatok forrása: CIA World Factbook 2008. (A statisztikákban főképp 2007. év közepi becsült adatokat adnak meg.)

 
Számláló
Indulás: 2005-09-23
 
*+-_-+*

img443/681/happy2cv2.jpg

 
Tanulási segítségek
 
+-*-+

img440/9803/happy4il5.jpg

 
Linkek
 
\*/\*/
 
Többet rólunk, kérdések és válaszok
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
-***-

 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!